Aktualności

podsumowanie programu „Z Wadowic na ołtarze”

    19 maja 2014 roku w sztumskim gimnazjum miało miejsce podsumowanie programu „Z Wadowic na ołtarze”, którego realizację zaplanowano w związku z niezwykłym faktem- wyniesienia patrona szkoły Jana Pawła II na ołtarze.  Działania w ramach tego  programu uwzględniały różnorodną aktywność uczniów Gimnazjum nr 1 w Sztumie, ale także dzieci  i młodzieży z  innych placówek na terenie naszej  gminy, a nawet  powiatu sztumskiego, gdyż  jednym z celów była integracja naszej lokalnej społeczności.

 


    Podczas swojego  pontyfikatu Jan Paweł II w sposób wręcz niezwykły  nawiązywał kontakt z ludźmi, nie tylko młodymi. Oddziaływał swą duchowością i charyzmą, ale też autentycznością, niebanalnym poczuciem humoru i „świeżym” spojrzeniem na problemy współczesności.  Wspomnienia ze spotkań ludzi - w różnym wieku, różnych profesji , o różnych poglądach -  z Janem Pawłem II podczas Jego pielgrzymek do Polski  ale również z audiencji w Watykanie posłużyły jako świadectwo ważnych wydarzeń w naszej historii, ale również powinny stać  się drogowskazami w życiu młodych ludzi. Odwołując się do wartości głoszonych przez Papieża, kolejne pokolenie Polaków mogło wykazać się ich znajomością i zrozumieniem poprzez uczestnictwo w konkursach i rozmaitych spotkaniach.
    21 marca młodzież sztumskiej  „jedynki” wystartowała w I biegu papieskim. Dla najlepszej klasy pierwszej, drugiej i trzeciej nagrody ufundowała Rada Rodziców.
    W ostatnią sobotę marca trzyosobowe drużyny  reprezentujące gimnazja powiatu sztumskiego stanęły do zmagań  w I Konkursie Humanistycznym „Młodzież potrzebuje autorytetów”, wśród których zwyciężyła drużyna Zespołu Szkół  w Czerninie, wykazując najlepsze rozeznanie w  zawiłościach polskiej gramatyki i rodzimej ortografii, wyprzedzając gimnazja w Starym Targu i Sztumie.
    Rocznica śmierci Patrona stała się okazją do spotkania uczniów wszystkich szkół z naszej gminy w szkolnej czytelni podczas wieczoru poezji „Zatrzymane słowa”. Wybrane utwory Karola Wojtyły zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sztumie, licealistki z Zespołu Szkół w Sztumie oraz sztumscy gimnazjaliści. Ich wystąpienia urozmaicone wykonaniem „Barki” czy pieśni do słów Karola Wojtyły uczyniły ten wieczór niezwykłą ucztą duchową dla gości i uczestników.
    Naśladując niezwykle utalentowanego Patrona  wszyscy uczniowie z terenu naszej gminy mogli zadebiutować na niwie literackiej, do czego świetną okazję stanowił konkurs na pamiętnik „Serdecznym atramentem” adresowany  do szkół podstawowych , gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.  W konkursie nagrodzono niezwykle oryginalne prace literackie :
Eweliny Eckhardt z Zespołu Szkół w Czerninie (gimnazjum)
i Jana Lewandowskiego z Zespołu Szkół w Mikołajkach Pomorskich (szkoła podstawowa) -  I miejsce,  
Agaty Witkowskiej z gimnazjum w Mikołajkach Pomorskich – II miejsce,
Alicji Gołębiowskiej  z gimnazjum w Czerninie – III miejsce.
Wyróżnienia przyznano: Nikoli Waszczuk i Julii Pelplińskiej – gimnazjalistkom ze Sztumu.
    W maju wszyscy uczniowie sztumskiej  „jedynki” przystąpili również do konkursu wiedzy o życiu  i działalności swojego Patrona. Najpierw odbyły się eliminacje klasowe, a potem odbyły się zawody szkolne, podczas których wyłoniono troje najlepszych gimnazjalistów. Dla nich nagrody przygotował proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli ks. Tomasz Baliński.
    Jednak największy oddźwięk miał konkurs plastyczny- na zakładkę do książki lub okolicznościową kartkę pocztową- trwał do końca kwietnia 2014 r.  Mnóstwo pięknych prac wykonały dzieci z przedszkola im. Kubusia Puchatka (I miejsce: Zuzanna Pliszka i Lena Weiss), ze szkół podstawowych w Nowej Wsi, Gościszewie i  Sztumie( I miejsce – Ida Chańko – SP2 ) oraz gimnazjaliści ze Sztumu i Czernina (I miejsce  - Klaudia Orzechowska z Czernina).  
    Poniedziałkowe podsumowanie  twórcy i realizatorzy programu potraktowali jako okazję do spotkania zwycięzców we wszystkich konkursach . Wręczono im pamiątkowe dyplomy i  nagrody, w większości ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Sztum pana Leszka Tabora. Młodzież, która podejmowała  uczestników i gości w murach swojej szkoły, uświetniła to spotkanie programem  „Wzgórze w Krainie Moria”, dostarczając po raz kolejny doznań artystycznych,  a na zakończenie przygotowała słodkie „małe conieco” dla pokrzepienia ciała.