Aktualności

Drogi Polaków do niepodległości

13 listopada o godzinie 17.00 w naszej szkole spotkaliśmy się na wieczornicy z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości. Zaproszeni goście i społeczność szkolna mieli okazję wziąć udział w lekcji historii. Jej temat brzmiał: Drogi Polaków do niepodległości.

Wchodząc do szkoły goście otrzymali kotyliony, niektóre z numerkami. To właśnie według tych numerów była sprawdzana przy tablicy wiedza historyczna wszystkich uczestników uroczystości. Posługując się linią chronologiczną, prześledzili oni ponad stuletni okres w dziejach naszego narodu, odsłaniając kolejno reprodukcje malarskie , ukryte pod znaczącymi w naszych dziejach datach: od 1772 do 1918 roku.
Młodzież przypomniała, utrwalone pędzlem i piórem , najważniejsze wydarzenia i postacie z nimi związane, które pozwoliły Polakom cieszyć się po 123 latach niewoli własnym, niepodległym państwem. Pojawiło się kilka znanych dzieł Jana Matejki, Juliusza i Wojciecha Kossaków  czy Marcina Stachowicza, a także innych artystów. Kolejnym obrazom towarzyszyły znane utwory literackie- jak chociażby fragmenty „Koncertu Jankiela” czy „Reduty Ordona” recytowane przy akompaniamencie słynnych już polonezów: Ogińskiego, Chopina, ale też tych mniej znanych.
Wspomniane wydarzenia z przeszłości naszej Ojczyzny dowodzą, że dla Polaków- od początku istnienia Polski- wolny kraj był wartością najwyższą. I o tym muszą pamiętać kolejne pokolenia mieszkańców kraju nad Wisłą.
ZDJĘCIA