Aktualności

Pytasz co to Polska?

„Pytasz co to Polska?
To niebieskie niezapominajki w stawie,
To woda stojąca na łąkach.
Kiedy nagle las zaszumi,
Mowę sosny, gdy zrozumiesz – to jest Polska.
Gdy zobaczysz gdzieś topole,
Królujące ponad polem – to jest Polska”

 

W dziejach walk o niepodległość naszej ojczyzny Polacy zapisali wiele chwalebnych kart, o których powinny pamiętać kolejne pokolenia. Szczególną okazją do przypomnienia ich patriotyzmu, bohaterstwa i wielkiej ofiarności stała się 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. W naszej szkole listopad to czas nie tylko oddawania czci wielkim Polakom, bojownikom o Niepodległą, ale także okazja do poznawania tamtych wydarzeń.
W środę, 14 listopada przygotowana przez młodzież naszej szkoły wieczornica zgromadziła nie tylko nauczycieli i uczniów oraz ich rodziców, ale przede wszystkim wielu przedstawicieli władz samorządowych, różnorodnych instytucji, organizacji i związków działających w naszej gminie.

Po powitaniu przez Panią Dyrektor wszystkich przybyłych na uroczystość uczniowie „jedynki” zaprezentowali swoistą lekcję historii ojczystej, przekazaną najmłodszym przez seniorkę rodu. Wspólne przeglądanie rodzinnych pamiątek stało się tłem do przypomnienia wielkich wydarzeń z dziejów ojczystych,
a przewidziane w scenariuszu pojawiające się duchy z przeszłości skłoniły wszystkich do zadumy nad polskim losem. Muzyczne akcenty i piosenki
w wykonaniu uczennic wprowadziły podniosły nastrój.
Pan Burmistrz Miasta i Gminy Sztum, obecny także na tej uroczystości, zabierając głos po występie artystycznym, przypomniał o trudnych dla naszych rodaków chwilach walki o polskość na Powiślu, które do Polski powróciło dopiero po II wojnie.

Jak zawsze w naszej szkole, po wspaniałej strawie duchowej znalazł się także czas na mały poczęstunek. Podczas spotkania przy kawie można było powspominać nie tylko te dawne czasy, ale i te mniej odległe, bo przecież  obecne pokolenia piszą dalszy ciąg ojczystych dziejów.

FOTORELACJA