Aktualności

Doradztwo zawodowe i orientacja zawodowa w maju

W dniu 16 maja uczniowie oddziałów gimnazjalnych wzięli udział w Dniach Otwartych Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie. Młodzież miała możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły, porozmawiać ze starszymi kolegami i obejrzeć pracownie zawodowe. W dniu 27 maja w ramach konsultacji na wywiadówce szkolnej Pani Wicedyrektor  B. Dąbrowska przedstawiła rodzicom uczniów klas gimnazjalnych ofertę edukacyjną szkoły.


W dniu 29 maja uczniowie klasy IIIa wzięli udział w realizacji projektu „Bakcyl” -praktyczne lekcje z bankowości przygotowany przez Warszawski Instytut Bankowości. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie poznali podstawowe zasady prawidłowego sporządzania budżetu, w tym planowania i kontroli wydatków osobistych , zapoznali się z pojęciami- bezpieczne finanse i bezpieczna tożsamość oraz poznali dostępność różnych produktów finansowych, które mogą pomóc zrealizować cele życiowe.

W dniu 30 maja zainteresowani uczniowie klas gimnazjalnych wzięli udział w spotkaniu z Panią Joanną Kunicką – kierowniczką sklepu „Świat Dziecka” Pani Joanna przedstawiła charakterystykę zawodu – handlowiec ,warunki pracy, możliwości zatrudnienia ,zarobki oraz omówiła cechy dobrego sprzedawcy. Opowiedziała również o swoich pasjach i zainteresowaniach zawodowych. Pani Asia zaprezentowała postawy sprzyjające przedsiębiorczości oraz zachęcała młodzież do pogłębiania własnych zainteresowań, które w przyszłości mogą zaowocować założeniem własnej działalności gospodarczej.

 W dniu 30 maja uczniowie klas gimnazjalnych spotkali się z funkcjonariuszami Straży Granicznej z Elbląga. Młodzież zapoznała się ze specyfiką zawodu funkcjonariusza Straży Granicznej, zasadami etyki, możliwościami zatrudnienia i zarobkami. Ponadto uczniowie dowiedzieli się jakie są warunki przyjęcia do służby przygotowawczej i stałej w SG oraz zostali zapoznani ze strukturą funkcjonowania formacji.
Z formacją Straży Granicznej spotkali się również nasi najmłodsi uczniowie z klasy IB. W trakcie wizyty funkcjonariusze przybliżyli zadania Straży Granicznej, zaprezentowali sprzęt używany w codziennej służbie i omówili jego przeznaczenie. Dzieci mogły przymierzyć czapkę, założyć kamizelkę czy też popatrzeć przez lornetkę. Specjalnym punktem programu była prezentacja psa służbowego. Ich przewodnik opowiedział dzieciom o wyjątkowych umiejętnościach swojego podopiecznego oraz przekazał wiele cennych wskazówek dotyczących ogólnych zasad postępowania z psami. Zaprezentował też krótki pokaz tresury psa służbowego. /FOTORELACJA/